Επιστροφή στις νίκες με επιβλητική εμφάνιση: ΑΣΛ Το Λεωνίδιο – Άρατος Κιάτου 83-33

Με μια επιβλητική εμφάνιση η ομάδα μας έδειξε ότι αφυπνίστηκε άμεσα μετά το αρνητικό αποτέλεσμα της περασμένης εβδομάδας. Οι παίχτες έβγαλαν τρομερή ενέργεια στο παρκέ και στα 40 λεπτά της αναμέτρησης με τον Άρατο Κιάτου (3ος στη βαθμολογία) και δημιούργησαν πολύ όμορφες φάσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Λεωνίδιο να επιβάλλει το ρυθμό του από τα πρώτα λεπτά. Έτσι προηγηθήκαμε στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-10, ενώ στα επόμενα δεκάλεπτα δε δεχθήκαμε ποτέ πάνω από 8 πόντους ανά δεκάλεπτο και δεν πετύχαμε ποτέ  λιγότερους από 20 πόντους
Οι θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό της πόλης μας απόλαυσαν γρήγορο και εντυπωσιακό μπάσκετ κα μια μεγάλη προσπάθεια στην αμυντική λειτουργία της ομάδας μας.
Στα πολύ θετικά μηνύματα του αγώνα ήταν η υψηλή απόδοση και των 12 παιχτών και ιδιαίτερα των παιδιών που ήρθαν από τον πάγκο, γεγονός που δείχνει το επίπεδο της δουλειάς που γίνεται στις προπονήσεις.
Η εικόνα του παιχνιδιού με αριθμούς:

Δεκάλετπα: 16-10, 20-8 (36-18), 20-7 (56-25), 27-8 (83-33)

Α.Σ.Λ. Το Λεωνίδιον (Νικολαίδης , Δολιανίτης): Θ. Τσεμπελής 5(1/1δ, 1/1τρ, 2κλ, 2ασ), Δ.Μαγγωνάκης 11 (1), Αλ. Μουλάς 2, Μ. Καττής 7(1), Θ. Βαρβατάκος 13(3/5δ, 1/1τρ, 4κλ), Γ. Νικολόης , Μ. Μακρινός 2, Μ. Λινάρδος 12(4/6δ, 1/2τρ, 2κλ, 4ασ), Ηλ. Φωσσές 8(2κοψ), Γ. Μπουτσικάκης 10(10ρμπ, 3κοψ), Αλ. Μιχαλάς 11(10ρμπ), Γ. Κυρίος 2

Άρατος Κιάτου (Μαθιόπουλος): Μπαμπλής , Ζαρής  4., Παύλου 3(1), Καλαξίδης 5(1), Δουβής, Ματσανιώτης 6, Κουτρούλης 5(1), Τουργέλης, Αναγνωστόπουλος 9, Δαμάς 1

16 κερδισμένα φάουλ

Επόμενο παιχνίδι  στη Νέα Κίο με τον τοπικό Αργοναύτη. Η διεξαγωγή του αγώνα δεν γνωρίζουμε ακόμα πότε θα γίνει καθώς ο Αργοναύτης έχει ζητήσει αλλαγή της ημερομηνίας λόγω εκδήλωσης που γίνεται στο γήπεδό του, την ώρα που είναι κανονικά προγραμματισμένος ο αγώνας..Θα σας ενημερώσουμε για την ώρα του αγώνα μόλις αυτό οριστεί από την Ένωση γιατι σας θέλουμε όσους περισσότερους φίλους της ομάδας γίνεται, κοντά μας σε αυτό το πολύ σημαντικό παιχνίδι για την προσπάθεια που κάνει η ομάδα να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής που πέρασε είχαμε τις εξής αναμετρήσεις:
Τα Μέθανα παρολίγο να κάνουν την έκπλξη αλλά έχασαν 63-65 από το Κρανίδι . Παρόλο που ο Κοντογιάννης πέτυχε 25 πόντους και κατάφερε να περιορίσει σημαντικά τον Μπανακάκη, το Κρανίδι δυσκολεύτηκε πολύ να λυγίσει τα Μέθανα που κάνουν την ύστατη προσπάθεια για σωτηρία.

Στη Νέα Κίο ο Αργοναύτης νίκησε εύκολα τον Απόλλωνα Αρχ. Κορίνθου με 65-50, όπως δείχνει το σκορ και η εξέλιξή του.

Ο Τήρωνας Αγ. Θεοδώρων κατάφερε ακόμα μία νίκη στην έδρα του, αυτή τη φορά απέναντι στην Ερμιόνη με 83-77. Χρειάστηκε παράταση καθώς το σκορ στην κανονική περίοδο ήταν 66-66. Καθοριστική ήταν η απόδοση του Δανιήλ με 31 πόντους για τους νικητές.

Στην Κόρινθο ο ΚΑΟΚ Παλαίμων νίκησε με 62-55 το Ναύπλιο 2010

και τέλος στο Ναύπλιο ο Οίακας νίκησε εύκολα την Ολυμιάδα Λέχαιου73-44

την βαθμολογία του πρωταθλήματος μετά την 14η αγωνιστική μπορείτε να την δείτε πατώντας εδώ