Ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στον τίτλο: ΑΣΛ Το Λεωνίδιο – Απόλλωνας Αρχ. Κορίνθου 72-57

Ένα από τα πιο ωραία και ενδιαφέροντα παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος έγινε το περασμένο Σάββατο στο κλειστό της πόλης μας, όπως αναμενόταν. Οι δύο ομάδες δικαίωσαν τόσο τη φήμη τους ως καλές μπασκετικές ομάδες και πρόσφεραν καλό θέαμα. Η ομάδα μας αντιμετώπισε την ομάδα του Απόλλωνα Αρχ. Κορίνθου και κατάφερε με την καλή της εμφάνιση να επικρατήσει με 72-57.

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε η διάθεση των παιχτών μας για να πάρουμε αυτό το τόσο κρίσιμο παιχνίδι. Με ωριμότητα στις επιθέσεις από την περιφέρεια (Μαγγωνάκης – Μπουτσικάκης) και υπεροχή κάτω από τα καλάθια (Μιχαλάς – Μπουτσικάκης) το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 22-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αλλά η ομάδα μας εξακολούθησε να υπερέχει και το σκορ έληξε με 38-27 (16-13 επιμέρους σκορ δεκαλέπτου).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά εκτινάχθηκε στους 21 πόντους με την καλή μας άμυνα και την ευστοχία στα περιφερειακά σουτ. Το Λεωνίδιο δημιούργησε πολύ όμορφες φάσεις τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση και το δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα μας να προηγείται με 55-37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας επωφελήθηκε από τη χαλάρωση των παιχτών μας και κατάφερε να μειώσει το σκορ στους 6 πόντους σε μία τελευταία απέλπιδα προσπάθεια να αντιστρέψει την κατάσταση. Σε εκείνο το σημείο την απάντηση έδωσε ως από μηχανής θεός ο Νικολόης: με εύστοχο κρίσιμο τρίποντο και 4/4 ελεύθερες βολές δημιουργώντας πάλι μία διαφορά ασφαλείας από τον αντίπαλο. Σημαντικό ρόλο έπαιξε ότι στο τέλος οι αθλητές μας σοβαρεύτηκαν και έπαιξαν υποδειγματική άμυνα μην αφήνοντας τον αντίπαλο να κρατηθεί κοντά στο σκορ.

Πολύ μεγάλη νίκη για το Λεωνίδιο, που υποδέχεται την ομάδα των Μεθάνων την επόμενη εβδομάδα χωρίς απώλειες και διατηρώντας τη διαφορά 2 πόντων  από το Κρανίδι στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Η εικόνα του αγώνα με αριθμούς:

Διαιτητές: Κυρίος – Κόκκορης

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 21-14, 6-15, 12-23 Τελικό σκορ: 55-69

Α.Σ.Λ Λεωνίδιο (Νικολαίδης – Δολιανίτης): Τσεμπελής, Μαγγωνάκης 23 (6/6β, 4/8 διπ, 3/7τρ), Μουλάς 4, Καττής, Βαρβατάκος 2, Νικολόης 9(6/6β, 1τρ, 5ασ, 2κλ), Μακρινός, Λινάρδος,

Φωσσές 2, Μπουτσικάκης 18 (2/2β, 5/6 διπ, 2/5τρ 8 ριμπ, 2 κοψ, 2κλ), Μιχαλάς 14 (7/8 διπ,6ρμπ), Κυρίος (7ρμπ, 1 κοψ)

Απόλλων Αρχ. Κορ. (Δημητριάδης , Κόλλιας): Τριαντάφυλλος 2, Τερζής 1, Καυκής 19(2), Λεβεντόπουλος 7(1), Στρέπκος 7, Οικονόμου, Σταυρόπουλος 15(1), Χριστοδούλου 6..

ΚΑΟΚ Παλαίμων Κορ. – Κρανίδι: 52-58

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη για το Κρανίδι που διατηρήθηκε έτσι στο -2 από την κορυφή σε αυτή την επικίνδυνη έξοδο στον Παλαίμωνα. Ο ΚΑΟΚ μετά την εκτός έδρας νίκη στην Ερμιόνη την προηγούμενη αγωνιστική δεν κατάφερε να συνεχίσει με νίκες.

Οίακας – Ερμιόνη: 74-86

Η Ερμιόνη πήρε ρεβάνς από τον Οίακα για την ήττα του πρώτου γύρου, με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 41-29 και παίζοντας εκπληκτική άμυνα και πετυχαίνοντας 57 πόντους στη επίθεση κατάφερε να φτάσει σε μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη που βάζει τον Οίακα Ναυπλίου σε μεγάλες περιπέτειες.

Μέθανα – ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου: 87 – 66

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι τα Μέθανα πέτυχαν σημαντική νίκη με ευρύ σκορ επί του Αργοναύτη που τους δίνει ελπίδες παραμονής και κυνηγάνε να πιάσουν τον Οίακα. Έτσι αποκτά μεγάλη σημασία το μεταξύ τους παιχνίδι.

Τήρωνας Αγ. Θεοδώρων – Άρατος Κιάτου:  41-49

Νίκη για το Κιάτο μέσα στον Τήρωνα και παραμονή στην τρίτη θέση.

Ολυμπιάδα Άσσου Λέχαιου – Ναύπλιο 2010: 60-83

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για το Ναύπλιο επί της Ολυμπιάδας που παραμένει μόνη της πια στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

την βαθμολογία του πρωταθλήματος μετά την 16η αγωνιστική μπορείτε να την δείτε πατώντας εδώ